O mojej pracy

Poniżej znajdziesz informacje zwrotne na temat mojej pracy: od osób, zespołów oraz klientów, z którymi w ostatnich latach miałem przyjemność pracować.

Personalia osób, zespołów, klientów podałem tylko w przypadku, gdy dany feedback jest już gdzieś publicznie dostępny np. na moim LinkedIn. Feedback nie był moderowany przeze mnie w żaden inny sposób.

Poniżej chmura tagów z najczęściej występujących słów w tekście (po przetłumaczeniu na angielski).

Chmura tagów z najczęściej występujących w poniższym tekście słów (po przetłumaczeniu na angielski)

2017

17 marca 2017

Dominik Oślizło, VP of Product Design at VentureDevs

He is an inspiration for exploring your real self to find new ways of doing the same things or to follow your heart to do new things. This valuable and complex to learn ability, so uncommon that you only meet one or two persons in your life having it, for this man is innate. Moreover, he is amazingly successful at implementing this principle.

Piotr is also, with no doubt, the most optimistic realist I have ever met which makes him just an amazing guy to talk to.

7 stycznia 2017

Neal Hendey, Operations Director at TBSeen.com

Piotr is a great asset to our tbseen.com team, he shows fabulous attention to detail, driving through team changes and improved efficiencies brilliantly, all derived from data driven insights giving robust support and focus for all working with him.

Always wanting to improve, not only his own skills but also all the project elements he touches which is a fabulous trait to have.

Piotr has been a real pleasure to work with over the past year and will be missed.

2016

8 grudnia 2016

Feedback od zespołu produktowego

Jak oceniasz postawy związane z pracą zespołową i projektową?
Piotr bardzo dobrze wspiera zespół. Gromadzi ciekawe metryki, które dają dużo wglądu w pracę teamu i pozwalają mu wyciągnąć słuszne wnioski. Klasa sama w sobie. Jeden z najlepszych SM’ów, z którym mieliśmy przyjemność pracować. Bez mrugnięcia okiem odrzuca męczące elementy książkowego ażila i podchodzi bardzo pragmatycznie. Umie bardzo w Google Docsy. Jego odejście jest ogromną stratą dla zespołu i firmy.

Jak oceniasz umiejętności związane ze zwinnym procesem tworzenia oprogramowania?
Dostrzega niedostrzegalne. Rozumie cel stojący za wdrożeniem Agile’a a nie tylko jego mechanikę. Jako były programista rozumie wyzwania stojące za pracą dewelopera co zbawiennie wpływa na sposób komunikacji.

Jak oceniasz umiejętności w zakresie współpracy z klientem?
Piotr jest mistrzem transparentności i prezentuje genialny poziom komunikacji.

Jak oceniasz umiejętności w zakresie współpracy z zespołem?
Jedyne zastrzeżenie jakie możemy mieć do postawy Piotra, to jego rezygnacja z pracy.

Jak oceniasz poziom oraz wszechstronność SMa?
Najlepszy specjalista SM z jakim mieliśmy przyjemność współpracować.

Jak oceniasz znajomość języka angielskiego?
Podnosi swoje umiejętności poprzez regularną naukę. Komunikuje się na dostatecznym poziomie.

21 września 2016

Paweł Jurdeczka, VP of Product Strategy at VentureDevs

Our professional paths have crossed when we joined together a scrum team who developed a cashback product for UK market. Piotr’s rich and extraordinary experienced helped us keep agile spirit and focus on delivering value from first development sprints.

As a Product Owner I found his questions both uneasy and valuable in the same time. „How do we know if we really need this feature?” „How we can measure it?” and my favourite 'We have X amount of backlog items. Do we really need all of them?’ 😉

To my his is definitely the most versatile Scrum Master I ever had a chance to work with. QA, Product Owner or Developer – all of those roles are within his reach. With these kind of multidexterity and strong agile expertise, Piotr would be a great asset in every team and organisation.

22 sierpnia 2016

Feedback od zespołu produktowego

Znajomość języka angielskiego

  • Piotr w mowie i piśmie używa poprawnego, dobrze brzmiącego języka. Nie ma problemów ze słownictwem i budowaniem gramatycznych zdań.
  • Radzi sobie w komunikacji z klientem, musi po prostu więcej ćwiczyć i będzie coraz lepiej, a nie broni się przed rozmowami/komunikacją.
  • Piotr sprawnie posługuje się językiem angielskim w piśmie, popełnia niewiele błędów. Mógłby popracować nad językiem mówionym.
  • Piotr chętnie kontaktuje się Klientem w języku angielskim, choć potrzebuje chyba jeszcze trochę praktyki aby była to swobodna komunikacja 😉
  • Pełna swoboda w posługiwaniu się językiem, dyskutowaniu z Klientem zagadnień związanych z projektem.

Ocena umiejętności miękkich

  • Piotr jest zaangażowany, wchodzi we wszystkie wymagane role. Dzieli się feedbackiem i nie widzę większych problemów w przyjmowaniu feedbacku.
  • Jest bardzo chętny do pomocy i ułatwiania życia członkom zespołu. Aktywnie uczestniczy i moderuje spotkania scrumowe. Kładzie naprawdę duży nacisk na otwarte relacje w zespole, bardzo podoba mi się jego podejście. Posiada naprawdę szeroką wiedzę w temacie komunikacji i bardzo chętnie się nią dzieli, oraz sam stale się dokształca. Wydaje mi się, że czasami odrobinę brakuje mu wiary we własne umiejętności, które stoją na naprawdę wysokim poziomie. Często wychodzi z inicjatywami usprawnień, które naprawdę mają sens.
  • Postawę, zaangażowanie w projekt oraz umiejętności miękkie oceniam bardzo wysoko. Wiem, iż w sytuacjach kryzysowych w zespole, czy przy napotkaniu jakiegokolwiek blockera mogę śmiało liczyć na pomoc Piotra.
  • Dzięki jego chęci dzielenia się wiedzą, czy to w bezpośrednich rozmowach, czy to przez publikowane artykuły, wzrasta moja świadomość dotycząca np. na jakim etapie jesteśmy jako zespół i że niektóre zachowania wynikają z takiej a nie innej sytuacji. Naprawdę bardzo sobie cenię rozmowy z Piotrem, ponieważ mam wrażenie iż bardzo wpływają na rozwijanie moich umiejętności miękkich
  • Wykazuje się olbrzymią inicjatywą, urzymuje dobrą, produktywną atmosferę w zespole, potrafi dawać i otrzymywać feedback. Dzieli się informacjami, pielęgnuje motywację i transparentność wewnątrzprojektową.

Komunikacja i facylitacja

  • Piotr ma specyficzne podejście do Scruma – podważa wszystkie ceremonie jako nieistniejące w Scrum Guide, przez co ja nie kojarzę żadnej retrospektywy dłuższej niż kwadrans. Piotr być może w tej kwestii ma rację – ja po prostu uważam, że brak tych celebracji wymaga od zespołu większej dojrzałości – przez brak sformalizowanej retrospektywy niektóre problemy wychodzą dosyć późno, ponieważ nie ma przestrzeni poświęconej stricte tematowi „ostrzenia piły”.
  • ŚWIETNIE prowadzi ceremonie. Nie przedłuża ich sztucznie. Nie zwołuje zebrań, które są całkowicie bezcelowe. W bardzo przemyślany sposób pilnuje timeboxingu, pozwala na dyskusje jeżeli temat nie jest wypalony. Zebrania w jego wykonaniu wydają się faktycznie zwiększać wydajność i jakość pracy zamiast ją obniżać.
  • Jak wyżej. Podczas każdej ceremoni scrumowej stara się aby każdy z członków zespołu wypowiedział się na dany temat i miał poczucie iż jego punkt widzenia został wysłuchany. W sytuacji zwrócenia uwagi, iż preferowane są jak najkrótsze spotkania, dba o to aby nie były one bez potrzeby przeciągane.
  • Jest bardzo konkretny, zmierza do celu, dobrze planuje swoją pracę tak, aby proces komunikacji w trakcie prac nad projektem był dojrzały i kierował projekt do celu.

Współpraca z klientem / Wsparcie klienta

  • Tutaj nie mam uwag. Uważam, że wszystko działa poprawnie.
  • Jest bardzo aktywny w kierunku wsparcia prowadzenia projektu, ma mnóstwo cennych przemyśleń- myśli przyszłościowo. Wspiera rozwój produktu-rozumie w jakim kierunku chce iść a nieścisłości na bieżąco wyjaśnia. Bardzo dba o backlog, monitoruje go na bieżąco, buduje przydatne statystyki i dzieli się tą wiedzą na forum firmy.
  • Piotr jest zaangażowany we współpracę z Klientem i nie chodzi tutaj tylko o kontakt z głównym interesariuszem, ale nawiązał relację również z innymi członkami zespołu, dzięki czemu wiedzą iż w razie jakiegoś problemu mogą spokojnie się z nim kontaktować, a on postara się im pomóc
  • Bardzo dobrze komunikuje się z Klientem, ma doskonałe podejście jeśli chodzi o komunikowanie zarówno pozytywnych jak i negatywnych informacji, nastawia się na realizację zadań i formułowanie ich w taki sposób, aby były realizowalne w jak najlepszy sposób.

Współpraca z zespołem / Team dynamics

  • Za krótko współpracuję z Piotrem aby wypowiadać się na część z przedstawionych punktów, jednak widzę że robi wszystko aby dawać jak najlepszy przykład i sprawiać aby środowisku w jakim pracujemy było jak najbardziej przyjazne. Bez wątpienia hołduje zasadzie nieustannego doskonalenia.
  • Jak wyżej, przy ocenie umiejętności miękkich. Poprzez rozmowę oraz swoje publikacje
  • Motywuje, usprawnia. Mediatorem nie musi być, bo zespół jest zgrany. Pobudza i inspiruje.

Zwinne tworzenie oprogramowania

  • Ma bardzo praktyczne podejście do planowania sprintu, dobrze rozbija zadania, rozumie że nie zawsze i nie w każdej formie ma to sens. Poprawnie priorytezuje prace, rozumie które elementy nie są „z gumy”. Robi co w jego mocy aby praca zespołu nie ulegała zakłóceniom, często dodatkowo pyta jak może pomóc, na bieżąco stara się usuwać przeszkody.
  • Cały czas nam przypomina, iż jesteśmy dopiero na początku i że się jeszcze nawzajem uczymy jak dobrze planować sprint tak aby jak najwięcej dostarczać z tego co zaplanujemy. Przy każdym planowaniu przypomina nam abyśmy za dużo nie brali, albo żebyśmy dobrze rozbili zadania główne tak aby mieć pogląd na to ile nas czeka pracy w danym sprincie.
  • Jest jednym z najlepszych planistów, jakich znam. Skupia się na dążeniu do realizacji celu, posługuje się bardzo konkretnym i rzeczowym językiem i takie właśnie ma nastawienie.

Jak oceniasz poziom SMa?

  • Widać, że wie o co chodzi w tym całym agile’u. można u niego zaobserwować ciągłą chęć uczenia się i poznawania nowych technik. wzór do naśladowania.
  • Posiada świetne podejście i wyczucie w swoim fachu. Doświadczenie które zebrał przez lata w IT naprawdę tutaj procentuje. Jest jedyną osobą w tej roli, z którą pracowałem, wobec której nie mam wątpliwości co do rangi experta.
  • Stanowi ostoję zespołu jeśli chodzi o planowanie procesu deweloperskiego.
  • Nie wiem, czy cokolwiek można dodać do tego, bo po prostu trudno sobie wyobrazić równie dobrego SM.

Jak oceniasz wszechstronność SMa?

  • Piotr radzi sobie zarówno w roli SM jak i PO. Sprawnie korzysta z wszystkich dostępnych narzędzi.
  • Piotr przeszedł już długą ścieżkę w IT pracując jako tester, programista i wspierając zarządzanie projektem/zespołem.
  • Nie potrafię dobrze ocenić SM, ale wydaje mi się, że Piotr byłby w stanie zmierzyć się z każdym, nawet najtrudniejszym procesem, teamem, projektem.

17 marca 2016

Krzysztof Kliś, Site Reliability Engineer at Allegro.pl

Piotr has a unique combination of soft and technical skills, which makes him the best developer among agile coaches and the best agile coach among developers 🙂 He is very commited to his work, has courage to ask difficult questions and engage into the most difficult tasks. At the same time he has a very friendly nature and has a lot of empathy for coworkers. It was a real pleasure working with Piotr, and I can recommend him to everyone looking for a perfect agile coach.

2015

lipiec 2015

Ankieta 360

Czy i dlaczego bym polecił ją/jego mojemu bliskiemu znajomemu?

  • Przez kwartał przebywał z zespołem sumarycznie może z 3-4 dni
  • Nie stara się być kumplem za wszelką cenę, potrafi zadawać trudne pytania, a nawet sypnąć piaskiem w oczy. Stara się być obiektywny na ile to możliwe, nawet wobec siebie samego.
  • Ciągły usprawniacz, myśli systemowo i stara się optymalizować pod system, uczy się świadomego lidershipu.
  • bardzo odpowiedzialny i sumienny
  • – odwazny, mowi to co mysli
  • – skuetcznie rozwiazuje problemy
  • – pomaga zespolom i bardzo angazuje sie w prace
  • – jest ambitny, stawia sobie nowe cele i nie poddaje sie
  • – konsekwentny
  • – mozna na nim polegac, zaufac, pogadac
  • – bardzo tolerancyjny
  • człowiek z dużym doświadczeniem (praca z wieloma zespołami, sam w życiu też imał się kilku ciekawych zadań) i trzeźwo patrzący na to czym jest / nie jest / powinien być / nie powinien być agile, predkładający rozmowę i feedback nad bezproduktywne zabawy i musztrę by the book.
  • Piotrek to doświadczony „zawodnik”, wie o co chodzi w Scrumie, nie tylko książkowo, ale także w praktyce. Wie jak pokonać bariery komunikacyjne i jak pracować z zespołem. Fajny gośc, operujący na konkretach, skupiony na pracy. Inteligentny, empatyczny, dobry obserwator. Polecam współpracę. Teraz jak go poznałem zdałem sobie sprawę jak bardzo za wysoko oceniałem innych scrummasterów, z którymi pracowałem.
  • Poleciłbym. PiMa ma jaja zeby pokazywac rzeczy niewygodne, inna perspektywe i dalej z tym pracowac. Potrafi byc szczery z zespolem i dzieki temu zmieniać rzeczywistosc oraz reagowac na zmiany.
  • – jesteś jednym z nielicznych smów, z którymi ściśle nie współpracuję a o których mogę się wypowiedzieć – widać Twoją pracę
  • – bardzo duże zaangażowanie w sprinty zespołu Scrum Masterów
  • – widać, że Ci zależy – to dobrze – nie poddawaj się łatwo
  • – jesteś inspiracją dla mnie jeśli chodzi o proaktywną postawę
  • Tak, tak i jeszcze raz tak. Dlatego, że pokazujesz jaka jest rzeczywistość. Nie owijasz w bawełnę, nie mówisz, że białe jest czarne i odwrotnie. Jesteś szczery, czasami do bólu – i bardzo dobrze i tak trzymaj!
  • Owszem, poleciłbym z czystym sercem. Wysoka motywacja, ogromna chęć dążenia do lepszego jutra, obowiązkowość, regularność, występowanie z inicjatywą, solidna wiedza i doświadczenie.
  • – doceniam jego zaangażowanie w pracę dla organizacji
  • – szuka wsparcia w innych osobach, zaciąga opinii innych
  • – potrafi przyznać się do błędu/niepowodzenia
  • – daje otwarty feedback, mówi o swoich odczuciach, jest bardzo asertywny
  • Drąży pytaniami i czasem się dokopuje.
  • Pima, jako jedynego SMa wyróżniłam Cię ocenami „zdecydowanie się zgadzam”. Wyróżniasz się w pozytywny sposób na naszym tle, kazda historyjka w jira ma przynajmniej jedną mordkę Pimy. Uświadamiasz, opowiadasz, uczysz, challengujesz, dbasz o ciągłość, jak nie ma kto zrobić to Pima robi. Bardzo to doceniam.
  • PiMa, jesteś zdecydowanie motorem i duchem działań zespołu Scrum Masterów. Bez Ciebie było ciężko pewne tematy koordynować/robić. Brawa za przyczynienie się do rozpirzenia pewnego zespołu.
  • Według mnie jeden z najlepszych SMów. Tak jakby miał 6 agilowy zmysł, którego używa ogladając świat :).
  • Konsekwentnie się rozwija, dobiera odpowiednie środki do napotkanych problemów, całym sobą reprezentuje wartości agilowe
  • PiMa, jesteś ekspertem w bardzo wielu dziedzinach dotyczących zwinnego wytwarzania produktu. Dodatkowo takie cechy jak konsekwencja i determinacja robią z Ciebie osobę wnoszącą perspektywę, transparencję, nastawienie na cel i rozwój. Często gdy potrzebuję inspiracji, to zadaje sobie w myślach pytanie: „co na moim miejscu zrobiłby PiMa?”
  • tak, jak juz się weźmie za robotę

Co powinien/powinna zmienić w swojej pracy, aby dostarczyć mi/organizacji większej wartości?

  • Przez kwartał przebywał z zespołem sumarycznie może z 3-4 dni
  • Nie wiem czy można więcej 🙂
  • Większa otwartość na ludzi.
  • bardziej wplywac i pomagac ludziom coachingowe bez rad
  • – zwracac uwage na osoby mniej glosne i ekspresyjne, aby wlaczac ich do grupy, pozwalajac sie wypowiedziec
  • mieliśmy PiMę 1 dzień na tydzień/dwa (z racji na okazjonalne L4 itd) – mimo tej ograniczonej obecności zespół skorzystał nawet bardziej niż przy full time SM’ie z mniejszym 'warsztatem’. kilka rzeczy team zrozumiał, po czym zmienił swoje zachowania co z kolei przełożyło się na lepszą efektywność / przewidywalność w tym co robimy.
  • co zmienić – być częściej ale taki był deal. jestem przekonany, że zespoły w POZ mające dostęp do PiMy full time mogą skorzystać b. dużo
  • Piotrek był u nas sporadycznie i to nie ze swojej winy, więc nie potrafię mocniej go ocenić (dlatego w niektórych odpowiedziach zachowałem się zachowawczo), więcej to było rozmów i obserwacji niż konkretnych działań, tym bardziej, ze nie będąc członkiem zespołu trudniej mi to było i tak zauważyć. Ale i tak mi bardzo pomógł swoim ocenami, także pokazując innym wokół jaka jest rzeczywistość, będąc jednocześnie niejako arbitrem problem obszarowych.
  • Czasem troche mniej siać defetyzmu a koncentrować się na rozwiązaniach i perspektywie terazniejszosci – przyszlosci.
  • więcej wytrwałości w ciągnięciu rzeczy do końca – masz inicjatywy, które szybko umierają – a szkoda, potrzebują lidera
  • Bić innych Scrum Masterów, którzy błądzą lub takich, którzy nie korzystają z Twojej wiedzy.
  • A tak poważnie (mimo, że wcześniej nie żartowałam) to robić to, co robisz od dawna i nie zmieniać swojego podejścia. Wcześniej uważałam Cię za choleryka, którego w pewien sposób się bałam. Pracując z Tobą nieco więcej niż zwykle i rozmawiając, zrozumiałam, że Twoje zachowanie i postępowanie jest dobre, w zasadzie takiego spodziewałabym się od każdego SMa. Siebie również. Sporo jeszcze muszę się nauczyć 🙂
  • Większe skupienie na mniejszej ilości jednoczesnych inicjatyw, ciągnięcie inicjatyw do końca, mierzenie siły na zamiary, zaprzestanie wprowadzania spamo-chaosu komunikacyjnego.
  • mam wrażenie, że jest często sfrustrowany – niestety bywa tak, ze przebywając w jego towarzystwie ta frustracja przechodzi też na mnie – take it easy PiMa 😉
  • – przyznając się do błędu często samobiczuje się (i to trochę trwa) – na błędach uczymy się; warto wstać, otrzepać się, podnieść wysoko głowę i iść dalej, po prostu.
  • Mniej szukania dziur w całym (Drąży pytaniami i czasem się dokopuje).
  • Mała wątpliwość co do tego, że wszystko zrobi Pima – raczej nie buduje to naszej współodpowiedzialności, pytanie co może się wydarzyć, jeśli kiedyś Ciebie nie będzie. Myślę, że jako dojrzały leader możesz zastanowić się, jak pomóc ludziom rozwijac w sobie takie cechy, jakie Ty masz, tzn. odpowiedzialność, konsekwencję w działaniu, ogólny ogar. Zyskamy na tym wszyscy – Ty przestaniesz być urobionym samotnym jeźdzcem, ogarniaczem całej kuwety, a my (SMi) rozwiniemy się dzięki Tobie. Pomyśl o tym:)
  • Odwieczne pytanie o wartość pracy SMa. Na ile wysiłek który wkładasz w zmianę organizacji, zmienia tą organizację. Nie ma tu drugiego dna, chodzi o to żeby na bieżąco zastanawiać się gdzie najlepiej przyłożyć wajchę. Jeśli to na bieżąco robisz to powodzenia.
  • Więcej pewności siebie i dzielenia się wiedzą. Proszę rób jak najczęściej prezentacje dla zespołu Scrum Masterów to jest bardzo inspirujące.
  • Zarażać swoim wkurzeniem na rzeczywistość wszystkich Scrum Masterów
  • Zajrzyj do Torunia. Mam wrażenie, że taki obserwator jak PiMa jest w stanie zobaczyć kilka belek w naszych oczach, których my nie widzimy.
  • niech się weźmie za robotę

Co w ostanim czasie zrobił Scrum Master dla Twojego zespołu?

  • Przez kwartał przebywał z zespołem sumarycznie może z 3-4 dni, bez oceny
  • Uświadamiał, że świat nie jest czarno-biały i że w zespole też biega słoń, którego nikt nie widzi.
  • masz role SM w zespole Scrum Masterów, sam podjales wyzwanie- brawo 🙂
  • – duzo wkladasz energii, komunikujac sie i spajac zespol Scrum Masterów – piszac maile, na hipchacie, otwarcie dzielisz sie swoimi przemysleniami i odczuciami- tylko tak dalej 🙂 Wnosisz bardzo duzo do naszego zespolu – dzieki 🙂
  • przywiózł rogale z POZ, zrobił dobrze przyjętą prezentację o kultach cargo, naprowadził team na efektywniejszą pracę nad zadaniami w sprincie (daily po produkcie a nie po osobie, priorytety itd)
  • pokazałeś swoim przykładem, co to znaczy 'zależy mi’
  • Mnóstwo inicjatyw w zadania na rzecz Scrum Masterów nie tylko w tym kwartale. Wsparcie i pomoc w rozmowach face to face. Dzielenie się własną wiedzą i doświadczeniem, zawsze, kiedy tylko poproszę.
  • czego nie zrobił, było by krócej:)
  • Zmienił zachowanie, podoba mi się, że wyraża się wprost i jawnie pokazuje irytację pracą zespołu Scrum Masterów
  • Gorące krzesła Scrum Masterów, temat transparencji demek, nowych demek miesięcznych, kryteria agile, ciągła inspiracja and much more
  • nic

Co jeszcze chciałbyś dodać, ale zawsze bałeś się tym podzielić?

  • Przez kwartał przebywał z zespołem sumarycznie może z 3-4 dni, bez oceny
  • Inspirujesz mnie swoja odwazna postawa do dzialania – dzieki 🙂
  • fajnie mi się z Tobą rozmawia, bez okazji, tak po prostu, jak wtedy, kiedy szedłeś z kuchni i zgarnąłeś mnie do salki i pogadaliśmy
  • Jesteś dla mnie inspiracją PiMa! Twoje zaangażowanie na rzecz tej organizacji jest czymś, czego nie widziałam nigdy u nikogo – poważnie. Możesz być przykładem dla innych, dla mnie jesteś.
  • Doceniam Cię, Pimo, Twoje uwagi, podejście do życia, nastawienie.
  • Jak opowiadałeś co zrobiłeś podczas współpracy z jednym z zespołów to poczułem jak dużo więcej inicjatywy mogę włożyć w moją pracę.

kwiecień 2015

Ankieta 360

Dlaczego bym polecił ją/jego mojemu bliskiemu znajomemu?

  • nie obawia się pokazywać jak jest. wychodzi z założenia, że cokolwiek się robi warto się w tym zagłębić i zaangażować – a nóż coś dobrego z tego wyjdzie przy okazji 🙂
  • Ma duże doświadczenie jako SM i ogromną charyzmę do działania. Jest zawzięty i nie poddaje się. Przy tym ogromnie zaangażowany w to, co robi.
  • Nie poleciłbym znajomemu osoby, który niedostatecznie angażuje się w swoją pracę, nie uczestniczy we wszystkich spotkaniach scrumowych i wyciąga wnioski bazując na niepełnych informacjach.
  • Z niejednego pieca chleb jadł:)
  • – ogromna charyzma i ciągle pytanie siebie – jaką wartość wnoszę i ciągle ta praca mnie rozwija, daje fun etc. 🙂
  • – jest bardzo zaangażowany w pracę zespołu, zorganizowany i otwarcie dzieli się wiedzą i przemyśleniami
  • W mgnieniu oka stał się częścią zespołu. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu potrafi szybko adoptować się do nowych warunków, niemal od razu wnosząc coś od siebie.
  • bardzo analityczny
  • – zastanawia się nad przyczynami dlaczego coś robi się w dany sposób, zamiast bezmyślnie używać gotowych narzędzi
  • – wytrwały i zaangażowany
  • – pozytywnie nastawiony
  • Zaangażowany, konkretny, uprzejmy.
  • PiMa to co robi robi ma maksa. Jeżeli się czegoś podejmie można być pewnym, że dotrzyma zobowiązania i wywiąże się z niego w 200%.
  • niekonwencjonalne podejście, które dodaje zespołowi energii,
  • świetnie tłumaczy, na czym to wszystko polega
  • jest otwarty na opinie innych, słucha i wyciąga wnioski.
  • Człowiek-Inspirator. Z nim powstaje zaangazowany team.
  • PiMa jest nie tylko dobrym Scrum Masterem ale także osobą do rozmów na istotne i mniej istotne tematy. Wnosi dużo wartości swoją perspektywą.
  • – masz dużo pomysłów i duże zaangażowanie w tematy, które Cię interesują
  • – dobre zrozumienie agile na poziomie fundamentów, nie tylko narzędzi
  • …gdyż słucha i pomaga się rozwijać, rozumieć dlaczego tak, a nie inaczej.

Co powinien/powinna zmienić w swojej pracy, aby dostarczyć mi/organizacji większej wartości?

  • wyjść jeszcze bardziej do ludzi. pokazać poza firmą co robimy u nas w aspekcie agile
  • Mniej się denerwować. Trochę bardziej optymistycznie patrzeć na świat. Chyba jesteś trochę cholerykiem.
  • Bardziej zaangażować się w swoją pracę, bliżej współpracować z zespołem.
  • Być. Nie jest potrzebna kolejna osoba która nie czuje się członkiem zespołu i której ciągle nie ma, a wymaga – organów oceniających wystarczy w tej firmie.
  • Wspierać priorytetyzację.
  • – nie brać za dużo rzeczy (lekkich nieporozumień) tym bardziej, że wielokrotnie nie mamy na nich wpływu
  • – nie porównywać sie z innymi SM’i – uwierzyć z swoją wartość która jest ogromna i widoczna dla innych 🙂
  • Za krótko jesteśmy razem, jeszcze się sobą nie znudziliśmy 😉
  • – asertywność
  • Dostarczyłby mi większej wartości gdyby został PO na cały kwartał w zespole Scrum Masterów.
  • Więcej wiary w siebie PiMa! Chwilowe niepowodzenia to tylko małe kamyczki na naszej drodze – bolą, ale za chwile przychodzi ulga, gdy je przejdziemy.
  • więcej konsekwencji i obecności w zespole – naładowanemu zespołowi siada energia, kiedy widzą, że SM obiecał i nie zrobił;)
  • większe zaangażowanie w pracę, udział w spotkaniach zespołu i ich moderacja, szybsze udzielanie feedbacku, dawanie wskazówek.
  • Praca na L4 i na urlopie to nie jest kierunek którego chciałbym się od PiMy uczyć
  • Więcej wychodzić do pozostałych członków zespołu Scrum Masterów, z którymi nie ma okazji na co dzień współpracować.
  • konsekwencja – dociąganie rzeczy do końca
  • – aktywne słuchanie – jest lepiej może być jeszcze lepiej
  • Popracować na sposobem, jak poza inspirowaniem pociągnąć za sobą ludzi/zespoły, aby po Jego odejściu od tematu temat nie umierał.

Co w ostanim czasie zrobił Scrum Master dla Twojego zespołu?

  • przestał się irytować, a zaczął wczuwać w perspektywę innych
  • Uwielbiasz wizualizować, poprawiać, namawiać innych do pokazywania rzeczywistości – świetna praca!
  • W całym kwartale zorganizował 3 retrospektywy, który pozytywnie wpłynęły na pracę zespołu.
  • nie wiem
  • Jest aktywny na chipczacie Scrum Masterów- zadajac pytania, odpowiadajac na kwestie innych lub sygnalizujac zagrozenia. Bardzo podziwiam w Tobie ta determinacje, ze sie nie poddajesz i ciagle to robisz – chodz momentami odbior na pytania jest niemy
  • Pokazał nam scruma i umocnił zespół, doceniając to, co robimy dobrze i dając nadzieję, że z resztą też damy radę 🙂
  • Wizualizacja najważniejszej inicjatywy w firmie – bardzo doceniam jego zaangażowanie!
  • pomógł się zatrzymać i spojrzeć na siebie z dystansu – mogliśmy dzięki temu zobaczyć, jak wygląda nasza praca i zespół. wyciągnęliśmy pierwsze wnioski, pracujemy nad wdrożeniem kolejnych.
  • Wspiera transparencję pracy
  • W zespole Scrum Masterów pokazuje nowe perspektywy, nie obawia sie kwestionowac rzeczywistosci, proponuje nowe rozwiazania, alternatywy.
  • – wizualizację najważniejszej inicjatywy w firmie

Czy w następnym kwartale chciałbyś z tym SMem dalej współpracować? Uzasadnij swój wybór.

  • Pewnie, że tak. Jest bardzo pracowity i pierwszy wychodzi z inicjatywą. Z takimi ludźmi chce się pracować.
  • Myślę, że większa jego dostępność i obecność na wszystkich spotkaniach pozwoliłaby mu przybliżyć pracę zespołu i zrozumieć, z jakimi problemami zespół faktycznie się boryka.
  • nie mam zdania
  • Bardzo- dodaje mi energii i wiary w to, ze nie trzeba sie poddawac i isc do przodu :). Tak Trzymaj Pima 🙂 i nie strasz wiecej maila – typu „przemyslales, zmieniam kierunek :)))”
  • Tak, za uzasadnienie niech wystarczy wszystko powyżej 🙂
  • Tak, ponieważ inspiruje mnie jego zapał!
  • tak, bo wiem, że jest skarbnicą wiedzy i doświadczeń. ufamy mu i potrzebujemy jego spojrzenia / krytycznych uwag. Mam też nadzieję, że potrafi nas nauczyć lepszej organizacji pracy – póki co mocno mu to utrudnia brak czasu.
  • tak, uważam, że kwartał wspólnej pracy to dopiero przetarcie szlaku.
  • Z D E C Y D O W A N I E
  • Zdecydowanie tak. Od PiMy duzo mozna sie nauczyc, poszerzyc swoja wiedze Agile’owa.
  • – zdecydowanie tak, Pima jesteś człowiekiem, od którego można się sporo rzeczy nauczyć i który ma spory wkład w naszą społeczność agile

styczeń 2015

Ankieta 360

Co pozytywnego dostrzegam w pracy Scrum Mastera?

  • Widać że dużo pracuje nad sobą;
  • oblicze zespołu. Potrafi pokazać nowe kierunki, w czytelny sposób komunikuje, co można poprawić, albo gdzie zespół nie trzyma się wyznaczonych wcześniej reguł.
  • Odmienia
  • Stale doskonali swój warsztat.
  • Pracuje nad sobą i swoimi wadami.
  • Że drugiego takiego ze świecą szukać
  • Zależy mu.
  • Powiedziałbym… PiMa naprawdę wie co robi i zna się na tej pracy przy jednoczesnym zachowaniu dystansu do siebie (coś w rodzaju skromności).
  • Napisałem to już wcześniej. Dla mnie posuwał zespół do przodu.
  • Uczciwie spełnia swoje obowiązki
  • Jak chce to potrafi, ale trzeba uważać na to, że walcząc ze swoim zbytnim zżyciem się z zespołem (co uważa za niedopuszczalne), używa dziecięcych metod dewaluacji tego od czego chce się odciąć (czyli w tym wypadku dewaluacji zespołu).
  • Jeden z tych prawdziwych scrum masterów. Podsycajcie jego zapał a na prawdę dużo pożytku z jego pracy mieć będziecie.
  • Zależy mu na tym by użytkownik końcowy dostawał nowe funkcjonalności w każdym sprincie i zachęca do tego zespół
  • – Pozytywnie nastawiony do świata (to się udziela)
  • Ma dobre pomysły, ma dużo doświadczenia. Potrafi się odnaleźć w dużym zespole i go pokierować.
  • Spełnia wszystkie oczekiwania jako SM
  • Chłopie. Wulkan energii z Ciebie. Non stop coś kminisz i w dodatku wykminiasz. Imponujące. Aż chce się robić 🙂

Co Scrum Master mógłby poprawić?

  • jest już na prawie dobrze;
  • Mieć więcej czasu dla zespołu. Widać, że zadania poza zespołem go odciągają.
  • Nie irytować się tak.
  • Zastanowić się i poszukać sposobu na trwałe nauczenie ludzi czegoś co robili by i bez jego obecności.
  • Już z nami nie będzie, więc niech się lepiej nie poprawia:P
  • Aktywność, obecność, moderowanie spotkań.
  • – Mniej się irytować
  • – Nie ulegać trollowaniu
  • Czy ja wiem. Może opowiadałbyś nam jak Ty to robisz, hę? Poznaniacy mogą Ciebie spokojnie podglądać, ale zdradziłbyś tajniki swojej kuchni osobom z innych lokalizacji. Wiem, że tutaj nie ma dobrych praktyk, ale może zapomnimy o tym na chwilę?

Inne

  • trzyma w ryzach spotkania; dzięki niemu szybciej się dogadujemy w zespole
  • Idealnie się uzupełniamy, jeśli chodzi o pracę z zespołem.
  • Czerpię wiedzę i pomysły od PiMy.
  • to że się nie zmienia, nie powinno być w tym przypadku minusem
  • * bardzo mocno ze mną współpracuje, czym mnie wspiera,
  • * mnie również potrafi pozytywnie zaskakiwać i mogę się od Niego uczyć innych podejść
  • Scrum Master miał spory wpływ na moją pracę i pracę zespołu, ale uciekł, więc zobaczymy jak teraz się żyje.
  • Chłop zwracał uwagę na nasze cele z lotu ptaka. Pałował byśmy trzymali się rzeczywistości i to było spoko.
  • Wykresy PiMy to legenda.
  • W tym kwartale więcej go nie było niż był. Znikomy wpływ na zespół. Widoczny wcześniej potencjał gdzieś zanika, brak obserwowalnych postępów. Schizofreniczne przekazy: „Ten zespół jest tak dobry i samodzielny, że nie potrzebuje SM-a”, „Nie zasługujecie na dobrą ocenę, w ogóle się nie rozwijacie” etc.
  • Wiem, że potrafi, ale widać uznał, że w tym kwartale nie było to zbytnio potrzebne.
  • Na plus wspólna praca nad KA. Na minus: za mało go było widać.
  • Niestety mało zauważalny. Nie popychał zespołu ku zmianom/ dążeniu ku lepszemu.
  • Wg mnie jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy) SM w grupie. Niestety w tym kwartale rzadko dzielił się z zespołem wizualizacjami dot. pracy zespołu. Moderowanie spotkań sporadyczne, lecz jeżeli już się zdarzyło to wychodziło dobrze.
  • W tym kwartale nie widać było ani zapału ani scrum mastera. W zeszłym kwartale był jedną z osób które ciągnęły zespół w górę, w tym tego zabrakło.
  • Zachęcanie i organizacja szkolenia z Turbo Zespołu przez naszego SMa.

2014

listopad 2014

Ankieta 360

Co pozytywnego dostrzegam w pracy Scrum Mastera?

  • Naciska na systematyczną pracę, super wizualizuje postępy lub ich brak. Zmusza by myśleć o tym, co będzie za miesiąc, nie tylko o tym co będzie za 2 tygodnie.
  • Że jest do kitu, żeby czasem nam go nie podebrali. Dzięki niemu w końcu zrozumiałem o co w tym wszystkim chodzi. Gdzieś tam jest, ale interweniuje tylko wtedy kiedy potrzeba lub kiedy ma pomysł na usprawnienie procesu. Każda nasza uwaga co do jego pracy jest przez niego analizowana i zazwyczaj od razu wyciąga wnioski (w tym kwartale mieliśmy do niego uwagę aż raz)
  • Pokazuje nowe sposoby ulepszania procesów. Ciągle wpływa na sposób działania zespołu rewidując zastałe procesy.
  • – specjalista w każdym calu
  • – agile to dla niego nie aplikowanie teoryjek. a eksperymentowanie
  • – ciągle poszukuje najlepszych rozwiązań
  • – nie wciąga zespołu w bezwartościowe zabawy z karteczkami
  • – ma potencjał na bycie jednym z niewielu scrum masterów „na prawdę”
  • Dobrze wie o co chodzi w pracy w scrumie. Ma wiele pomysłów i uparcie je realizuje.
  • Nie oddałbym go innemu zespołowi 🙂
  • A tak poważnie, to naprawdę zaangażowany zawodnik. Wie, co chce osiągnąć i mocno prze, by to się spełniło. Ogarnia ciężkie tematy, w tym kwartale widać naprawdę sporo pracy ze strony PiMy. Dla mnie to kluczowy element naszego zespołu i jeden z jego filarów.
  • Wykazuje się…
  • * pełnym zaangażowaniem
  • * uświadamia zespół o tym jak ważne jest zdawanie sobie sprawy z wyników własnych działań

Co Scrum Master mógłby poprawić?

  • Powinien być bardziej widoczny.
  • Szczerze mówiąc to nie wiem, ma fajne pomysły, które z nami realizuje. Tak naprawdę to wygląda to tak, że jakby on nas nakręcił i puścił, a my się kręcimy dalej sami, ew. czasami potrafi trochę podkręcić, żebyśmy się nie zatrzymali.
  • Nie odpuszczać moderowania spotkań – zwłaszcza jak spotkania obejmują oba zespoły scrumowe.
  • – moderowanie spotkań
  • – mniej spiny i więcej dystansu (bo ma to wpływ na pracę)
  • – trend scrum master dla wielu zespołów jest złem – ale to Wam życie zweryfikuje:)
  • Może popracować nad opanowaniem emocji.
  • Mógłbyś czasem mniej „trollować”. Wiem, że to po prostu forma wyrażania swojego zdania i że masz wysokie oczekiwania co do zespołu i nic dziwnego, ale pamiętaj, że u nas jest jednak sporo betonu i to wymaga wielkiej cierpliwości. Czasem widzę w Twoich oczach rozczarowanie – nie dziwię się, ale staraj się to ukrywać, by nie demotywować innych.
  • Aha, i nie bądź parówą 😛
  • * jeszcze bardziej popracować z POsami

lipiec 2014

Ankieta 360

Co pozytywnego dostrzegam w pracy Scrum Mastera?

  • Jesteś jednym z autorów naszego sukcesu w Q1. Cały czas szukasz usprawnień pracy zespołu i cały czas monitorujesz naszą wydajność. Tak trzymaj!
  • dobrze ukierunkowuje myslenie zespolu (dev/po) na wlasciwy problem
  • na początku kwartału znów tryskał pomysłami, jedna z lepszych inicjatyw od momentu dołączenia do zespołu miała miejsce w tym kwartale – ROOT CAUSE ANALYSIS. Było to na początku kwartału, oczywiście nie była to jedyna rzecz, dużo fajnych pomysłów na usprawnienie grooming’ów, plannin’gów, pracy zespołu wyszło od niego w tym kwartale. Niestety pod koniec kwartału albo jego entuzjazm trochę osłabł albo po prostu to co robi (czyli rzucanie pomysłów, eksperymentów, itp.) stało się trochę takim chlebem powszednim i nie zauważamy tego, pomimo jego nieustającego zaangażowania. Moja ocena w pkcie „Zmiana w stosunku do poprzedniego kwartału” jest taka niska ponieważ w poprzednim kwartale jak i w tym pracował na najwyższych obrotach, teraz oczywiście poszerzył swoją wiedzę dlatego jest lepiej niż w poprzednim, ale to co robi jest na takim poziomie, że w następnym kwartale chyba będę zmuszony zaznaczyć, że jest bez zmian, bo nie wiem co może jako scrum master robić lepiej, ew. jak poprawi rzeczy wymienione poniżej (które w moim mniemaniu są pierdołami, no może ta kozetka trochę większą 😉 ) to zaznaczę, że jest lepiej, ale przed nami cały kwartał, a jak wiemy PiMA potrafi zaskoczyć genialnymi pomysłami.
  • Dzięki niemu nie jestem najbrzydszą osobą w pokoju.
  • Eksperymenty. Ma dużo pomysłów, dzięki czemu zespół nabiera rozpędu w dążeniu do samodoskonalenia.
  • duże zaangażowanie w pracę codzienną zespołu.
  • Energia, inicjatywa i zaangażowanie.
  • Pima jest nie tylko SM, ale przede wszystkim pełnoprawnym, aktywnym członkiem zespołu. W tym kwartale bardzo zaangażował się w mierzenie naszej wydajności i jej poprawianie, co w znaczący sposób wpłynęło na nasz sukces. Drąży, szuka przyczyn problemów i z dużym zaangażowaniem je usuwa. Pośredniczy też i wspiera wymianę informacji na linii zespół – inne zespoły, dzięki czemu staliśmy się bardziej zauważalni.
  • dużo energii i zaangażowania
  • – swoim zaangażowaniem inspiruje innych
  • – poszerzanie swojej wiedzy
  • – częściej angażuje się w zespole Scrum Masterów
  • analityczny umysł, dużo kombinuje, jest kreatywny, proaktywny i hiperaktywny a do tego bardzo ciepły -> chciałbym móc częściej obejrzeć go w akcji z zespołem.
  • mistrz świata miar
  • Pełne zaangażowanie w swoją pracę – a co za tym idzie w zespół.
  • Jesteś dla mnie wzorem do pracy z miarami i analizowaniem tych miar. Podoba mi się, że szukasz wsparcia w innych SM i otwarcie mówisz o swoich wątpliwościach i niepowodzeniach. Super, że angażujesz swoich PO w pracę Scrum Masterów i bardzo starasz się, żeby mieli szerszy punkt widzenia, niż tylko Wasze zespoły.
  • eksperymentowanie, ciągłe próby polepszania procesu, zespołu
  • ogromne zaangażowanie w prace zespołu
  • – ogromna kreatywność, wiedza oraz inicjowanie masę ciekawych inicjatyw
  • – pomoc i wsparcie członków zespołu
  • – odpowiedzialność, responsywność
  • Pima! Idziesz jak burza! Z kwartału na kwartał jesteś coraz lepszy i pokonujesz swoje słabości. Tak trzymaj 🙂
  • PiMa z sukcesem wnosi do naszego zespołu swojego hopla na punkcie miar 🙂
  • Jest proaktywny. Angażuje się w pracę w naszym zespole.
  • Jest chętny do pomocy i chętnie dzieli się doświadczeniem.
  • Ma duży wpływ na zespół. Jego inicjatywy są trafne i dużo wnoszą w pracę.
  • PiMa, jesteś przykładem transparentnego dewelopera w zespole Scrum Masterów, od którego dokładnie wiesz czego możesz oczekiwać i kiedy – postawa godna naśladowania

Co Scrum Master mógłby poprawić?

  • Mógłbyś kontynuować prace nad Root Cause Analysis.
  • mniej filozofowac, i mniej bawic sie wykresami bo prawie nikt ich nie rozumie
  • Wypowiadanie swoich uwag, robi to w sposób bardzo bezpośredni, czasami można by odnieść wrażenie, że wręcz chamski (chociaż nie jest, przynajmniej tak kiedyś mówił). Pod koniec kwartału mam wrażenie jakby trochę ucichł, kiedyś mieliśmy spotkania pod tytułem „kozetka Scrum Mastera”, na której przedstawiał super pomysły na poprawienie naszej pracy, ale pewnego razu, z braku czasu, zostało odwołane i niestety nie powróciło, a było to naprawdę fajne i mogłoby wrócić. Mógł uznać, że skoro nikt nie woła o te spotkania to były one bez sensu, ale tak nie było, po prostu w związku z tym, że wszyscy są zajęci pracą nie pamiętają o wielu rzeczach i tak było w moim przypadku jeżeli chodzi o kozetkę.
  • Nie wciskać kitu – nie wierzę, że PiMa w młodości był ładny a eurogąbki wcale nie były takie fajne. Tak PiMa.
  • Moderacja to słaba strona Pimy. Czasem też brakuje konsekwencji w działaniach – zdaża się porzucić bez słowa rozpoczęte przedsięwzięcia.
  • Nie wprowadzać zbyt wiele zmian w krótkim okresie (zmiana konwencji spotkań itp) – zmiany mogły by być przedyskutowane z zespołem na retro, jako propozycja usprawnienia pracy
  • Drugą stroną tej energii i zaangażowania jest to, że można odnieść wrażenie że Pima chwyta sto srok za ogon, ale tylko część zobowiązań doprowadza do końca. Trochę jak zespół developerski który podejmuje wielkie zobowiązanie na planowaniu, jednak dostarcza tylko część bo przecenia swoje siły. Zamiast kajać się za każdym razem, gdy coś się nie uda może lepiej mierzyć siły na zamiary? 😉
  • Nic
  • – robić to na co się deklaruje lub się nie deklarować
  • mógłby mieć większy wpływ na samodoskonalenie się zespołu, ale sam nie wiem jak miałby to zrobić…
  • To co robi z KPI pracy zespołu jest fajne ale czy zespół wie po co to robi – jaki jest ostateczny cel tej pracy? Czasami mam wrażenie, że w mało zrozumiały dla całego zespołu sposób tłumaczy owe wskaźniki i chyba mało mówi o wnioskach jakie zbudował na ich podstawie.
  • I co najważniejsze, co odpowiedziałby zespół na pytanie „…jaki pomysł/plan ma Wasz Scrum Master na Wasz zespół?”
  • Więcej pewności siebie! Wydaje mi się, że czasami za szybko odpuszczasz podczas dyskusji. Masz dużą wiedzę, więc warto, żebyś głośno ją sprzedawał. Czasem zmień perspektywę i spójrz na problem nie tylko ze swojej perspektywy.
  • może trochę większa moderacja spotkań (śmiało wprowadzać inne podejścia do planowania – nawet jeśli jest w zespole jakiś mały sprzeciw)
  • Czasem za dużo bierzesz na siebie i często patrzysz na siebie zbyt krytycznie.
  • Czasem jego wypowiedzi są dla mnie za długie i zawiłe, ale pozytywnie zaskoczył mnie bardzo czytelnym artykułem 🙂
  • Dużo poprawił jeżeli chodzi o umiejętności interpersonalne. Jest bardziej opanowany – wie kiedy uciąć 'głupie’ gadania i wrócić do meritum sprawy.
  • Jesteś jednym z niewielu SMów, który potrafi wybić innego SMa z jego strefy komfortu – rób to częściej, więcej, mocnie, pliiiz

kwiecień 2014

Ankieta 360

Co pozytywnego dostrzegam w pracy Scrum Mastera?

  • Serio, ocena wygląda jak jakieś klakierstwo, ale gość jest naprawdę świetnym SMem. To, jakim zespołem jesteśmy teraz, a jakim byliśmy jeszcze niedawno – niebo a ziemia!
  • zmusza do dzialania, zrzuca z utartych sciezek.
  • Analityczne i krytyczne spojrzenie
  • Upór w dążeniu do celu (praca z liderami, z PO)
  • Zaangażowanie w pracę Scrum Masterów
  • Ciekawe przemyślenia apropo pracy Scrum Masterów (mailowe dzielenie się wiedzą)
  • Większe zdecydowanie w działaniu niż w poprzednim kwartale, jeśli trzeba, forsuje swoje koncepcje.
  • Rozwija się, drąży nowe tematy. Nie boi się wywlekać brudów, jeżeli zajdzie potrzeba. Stawia na przejrzystość. no i co najważniejsze: chce mu się. wielki plus też za eksperymenty. czuję, że współpracując z nim rozwijam się jako po. widać też progress w pracy zespołu
  • Dużo eksperymentów, większość udanych 🙂 za to naprawdę duuuuuuuuuuuuuuuży +, jest tego tyle że nie chce mi się wypisywać wszystkich, do najważniejszych należą:
  • Kaizen
  • Podejścia do retro
  • Wyciąganie i prezentowanie statystyk, na które w ogóle nie patrzeliśmy
  • Duże zaangażowanie w pracy, pomysły na zwiększenie efektywności szacowania zadań lub retro, zwracanie uwagi zespołu na dostrzeganie też pozytywów ze sprintu nie tylko negatywów.
  • Zasiewa dużo pozytywnych pomysłów. Potrafi przygotować zespół i biznes do wdrożenia pomysłu.
  • Bezboleśnie pokazał, że „tak dojrzały zespół” lepiej będzie działał ze Scrum Masterem z prawdziwego zdarzenia, niż zegarowym wybieranym z zespołu.
  • * Duży zapał do pracy.
  • * Chęć współpracy i budowania nowej jakości.
  • * Pozytywnie odbieram to, że się zmienia i korzysta przy tym z feedbacku jaki otrzymuje od otoczenia.
  • Pima, masz kupę świetnych pomysłów, którymi się dzielisz. Widać, że spełniasz się w tym co robisz. To bardzo dobrze wpływa na zespół Scrum Masterów.
  • Już nie zaczynasz wypowiedzi od: „ja nie wiem, jestem nowy, jesteście ode mnie lepsi”, teraz mówisz pewnie, co bardzo wpływa na odbiór twojej wypowiedzi.
  • Wprowadza bardzo dużo inicjatyw zmian w codziennej pracy.
  • Potrafi spojrzeć z bogu, dostrzec kłopot, zaproponować rozwiązanie i co najważniejsze wdrożyć je w codzienna pracę.
  • Ma dobre pomysły i dobrze je realizuje
  • ogromna proaktywnosc
  • – duza wiedza o Scrumie
  • – chec dzielenia sie pomyslami i wprowadzanie usprawnien
  • – duza chec pomocy
  • – umiejetnosc rozwiazywania problemow
  • Wiele pomysłów, entuzjazm, zapał do zmian.
  • dużo pomysłów na poprawienie pracy zespołu
  • – na plus przemawia własna inicjatywa – masz pomysły i realizujesz je w swoich zespołach
  • – proaktywność – zgłaszasz się do różnych inicjatyw
  • – chęć rozwoju – stawiasz na roz∑ój
  • w końcu „czuć” że mamy SMa (w pozytywnym sensie) i że naprawdę przydaje się jego obecność
  • non stop kombinuje i wymyśla. imponuje mi to.
  • jest aktywistą, chodzi za wspólnymi sprawami, wkłada własne pieniądze w samorozwój i dzieli się swoimi zdobyczami z innymi. bezcenne.
  • mierzy działalność swojego zespołu i rozmawia z zespołem o swoich spostrzeżeniach.
  • ładnie daje feedback na bieżąco swojemu zespołowi. chciałbym tak robić we własnym zespole bez skrępowania.
  • można się od niego sporo nauczyć.
  • Sporo eksperymentuje, ale nie „na wariata”
  • Pomaga zespołowi wybrać kluczowe tematy, które padają w czasie dyskuji.
  • Jest przykładem wizualizowania pracy w swoim zespole 🙂
  • Dzieli się tą wiedzą i inspiruje innych SMów
  • Zaangażowanie, chęc do eksperymentowania, próba faktycznego wpłynięcia na postawę zespołu. Nie boi się podejmować niewygodnych tematów, reaguje zwykle w odpowiednich sytuacjach. Widać, że mu się chce, co jest cenne. Nie zraża się niepowodzeniami. No i rozwija się
  • Duże zaangażowanie. Fajna inicjatywa z wykonaniem i zaprezentowaniem PoC dla TTM. Obrońca ludzi w zespołach.
  • Ekstremalnie proaktywny. Ekstremalnie transparentny. Bardzo przytomny. Nastawiony na efekt. Challenguje siebie i współpracowników z zespole SM.
  • Pima rozwija się chyba najszybciej z wszystkich SMów. Widać, że dużo myśli o swojej roli oraz zadaniach, za które odpowiada. Potrafi zając zdecydowane stanowisko w różnych tematach. Widać, że mu się chcę i że jest krzywej wzrostowej, jeśli chodzi o bycie SM.
  • ogromne chęci i zaangażowanie zmieszane z pokładami energii do pracy
  • – spokój w działaniu, dążenie krok po kroku w obranym kierunku, nie poddawanie się, determinacja
  • – szczerość i brak skłonności do owijania w bawełnę
  • – dzielenie się doświadczeniami, przemyśleniami na forum Scrum Masterów
  • Ogromne zaangażowanie.
  • Szczerość.
  • Plan na zespół.
  • Ciekawe retrospektywy wymagające dużo wkładu.
  • Bywa na daily, wykazuje inicjatywę (próbuje różnych mierników w swoim zespole).

Co Scrum Master mógłby poprawić

  • Mógłby być w dwóch osobach 😉 A tak poważniej to jedyne, czego mi brakuje to jego obecności we WSZYSTKICH możliwych wydarzeniach zespołu – wiadomo jednak, że to utopia.
  • mniej filozofowac, mowic tak aby ludzie rozumieli co chce powiedziec
  • Większa wiara w swoje możliwości i czasem złapanie dystansu
  • Nie poprawić, a kontynuować – dalsze wzmacnianie roli w zespole.
  • zdolności moderatorskie – to chyba pięta achillesowa naszego SM.
  • konsekwencja – zapał ma. ale nie zawsze siły by ciągnąć rozpocząte tematy.
  • Raz zachował się jakby się obraził, nie mówię, że tak było, ale tak to wyglądało, pewnego razu na spotkaniu, zabrał karteczki z własnymi notatkami, którymi my chcieliśmy się posiłkować i które były naprawdę fajne i bardzo pomocne, możliwe, że chciał nas zmobilizować do tego żebyśmy sami też wymyślili, a nie posiłkowali się tylko jego twórczością, ale akurat w tamtym momencie odebrałem to trochę jak focha 🙂 co nie zmienia faktu, że przez większość swojego czasu nam pomaga i ten jeden mały minus, który jest naprawdę mały, dobrze że mu się trafił bo byłby zbyt idealny
  • Wyczucie momentu w którym na spotkaniu należy rozmawiać na tematy związane z nasza pracą w scrumie -np. czasem spotkanie polegające na estymowaniu zadań jest przerywane cennymi uwagami scrum mastera, co jest dobre ale przez to trudno sie wyrobic w zaplanowanym timeboxie
  • Pomysł podłapany przez zespół i biznes powinien być pielęgnowany. PM za mało wpiera nas w kontynuowaniu pracy nad pomysłem dobrym pomysłem, który od Niego podłapaliśmy („KAIZEN”)
  • * Moderacja dużych spotkań.
  • Czasem stosujesz agresywną komunikację, dobra wiadomość jest taka, że zaczynasz to zauważać :).
  • Powinieneś być naszym ekspertem od miar.
  • jest dobrze !
  • – wiecej empatii
  • – surowe oko oceny
  • Można czasami odnieść wrażenie, że wszystkie te pomysły są widoczne podczas spotkań, na aliasie, jednak nie tak często słowa idą w czyny. Może warto zainwestować w mniej, ale skuteczniej?
  • częściej uczestniczyć w spotkaniach
  • – mam poczucie chaosu w tym co robisz – łapiesz się dużej ilości różnych rzeczy ale nie do końca wiem ile z nich jest realizowanych – może potrzeba w tym więcej metodyczności
  • nigdy się nie poddawaj i nie odpuszczaj
  • mógłby mierzyć działalność zespołu scrummasterów i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z nami podczas naszych ceremonii tak jak to robi w swoim zespole.
  • mógłby dawać feedback w naszym zespole w tak samo otwarty sposób jak to robi w swoim zespole.
  • nie widziałem jego dużego wkładu w moderowanie spotkania ze swoim zespołem. ale może to tylko z powodu bardzo małej próbki obserwacji tego pana.
  • mnie nic nie drażni.
  • Niezabieranie się za nowy temat, jeśli ma takie obłożenie, że potem się z tym nie wyrobi. Ostatnio widzę tego mniej, ale na początku Q było tego więcej w zespole Scrum Masterów (niepotrzebnie).
  • Czasem za dużo na około, a za mało w sedno – chodzi mi zarówno o wypowiedzi do zespołu, jak i działania. Ale to przyjdzie wraz z doświadczeniem. Czasami troszkę zbyt emocjonalnie podchodzi do tematu. Wynika to z zaangażowania, ale większy dystans pozwala zwykle na odbiór szerszego kontekstu, a z samym zaangażowaniem nie musi się kłócić. No i SM jakoś kojarzy mi się z ostoją spokoju,
  • Ogólnie na tle znanych mi SM-ów PiMa wypada bardzo dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
  • Nierzadko wychodzi z pomysłem / inicjatywą, ale nie ciągnie ich do końca. Może to efekt braku pewności siebie, który czasami dostrzegam. Obrońca ludzi w zespołach,który czasem zapomina, że przede wszystkim jesteśmy tu w określonym celu i nie jest nim obchodzenie się z członkami zespołu jak z jajkiem lub z dzieckiem(?). W skrócie – czasami metoda prowadząca do celu przesłania mu cel. Zdarza się, że przy braku zrozumienia lub osiągania efektu popada zbyt szybko w pewnego rodzaju irytację.
  • Ciężko powiedzieć, dobry kierunek rozwoju
  • Lepiej planować sobie czas, odnoszę wrażenie, że czasem w działania wkrada się chaos i nieprzygotowanie.
  • Mam wrażenie, że poziom zaangażowania czasem utrudnia zdrowy osąd sytuacji.
  • Przemóc się i spotkać się z CEO, etc. Bo strach ma wielkie oczy.

Inne

  • Eksperymenty – to na pewno na plus. Dobra współpraca. Pierwszy prawdziwy scrum master! stękaj nam więcej, jak na razie Twoja praca daje nam dobrzy przypał.
  • Do poprawy zdolności moderatorskie. i trochę więcej konsekwencji – czasami zdajesz się zapomnieć o czymś, co zacząłeś
  • Dużo dobrych pomysłów szkoda że skaczemy z kwiatka na kwiatek zamiast cisnąć jedną drogę. Brakuje konsekwencji w działaniu tak żeby umocnić w zespole pracę w wybrany sposób
  • U PiMy jak u Hichckocka – najpierw potężne trzęsienie ziemi (groomingi na żądanie, zmiany długości sprintów), a teraz napięcie powoli narasta (Kaizen, Root cause analysis)
  • Nie wiem jak poprzednio myśleliśmy, że SM z zespołu będzie wystarczającym dla „”tak dojrzałego zespołu”” 🙂
  • W porównaniu do poprzedniego kwartału znacznie więcej zdecydowania w działaniu, co przełożyło się na wiele fajnych eksperymentów.
  • Zwariowany, ale zna się na swojej robocie

luty 2014

Ankieta 360

Co pozytywnego dostrzegam w pracy Scrum Mastera

  • uklada procesy, wtyka kij w biznes, sklania do myslenia
  • Potrafi wprowadzać zmiany w funkcjonowaniu zespołu z dobrym rezultatem.
  • daje do myślenia
  • Zaangażowanie, profesjonalizm, ścisła współpraca z zespołem
  • PiMa jest stosunkowo mało doświadczonym SM-em, ale widać u niego duży zapał i przede wszystkim zrozumienie roli SM-a w zespole, co niestety nie jest wśród SM-ów takie oczywiste. Eksperymentuje, szybko reaguje, wyciąga wnioski, jest otwarty na feedback, świadomy swoim braków – ogólnie bardzo dobry materiał na SM-a z prawdziwego znaczenia
  • Pokona wszelkie przeszkody zewnętrzne, przepchnie każdy task.
  • że jest upierdliwy:)
  • – wraca uwagę na takie aspekty pracy, które zespół już dawno olał, a są to ewidentne przeszkody,
  • – lekko zrewolucjonizował naszą pracę – zdecydowanie na korzyść (inicjatywa z groomingami na żądanie, wpieranie review jako miejsca na dyskusję o rozwoju produktu, a nie tylko demo, namawianie zespołu i ownerów do eksperymentów, z których wykuwają się nowe praktyki)
  • Chłopak przejawia inicjatywę. Próbuje różnych rozwiązań. Pokazuje zespołowi, że można inaczej. Zachęca do doskonalenia.
  • duzo dobrych inizjatyw i pomyslow,
  • – próbuje jak najlepiej wykonywać swoją pracę
  • – podrzuca wiele pomysłów
  • – zwraca uwagę na sposób naszej pracy i dopytuje się dlaczego tak postępujemy
  • – zauważa zasady, które przestrzegamy od zawsze, a nikt nie wie dlaczego
  • – bardzo spostrzegawczy, kreatywny
  • motywuje zespół, usuwa blokady, ma dobre pomysły pomagające usprawnić pracę zespołu
  • Bardzo dobrze, że przyszedł do naszego zespołu. Spogląda na sprawy z dystansem i obiektywnie odnosi się do sytuacji. Widać wyraźnie starania o ulepszenie jakości pracy, jak i samej atmosfery w zespole – z efektami!

Co Scrum Master mógłby poprawić

  • mniej filozofowac
  • Około połowy technik mających usprawnić grooming i planing nie było trafionych. Zbyt instrumentalnie traktuje eliminowanie przeszkód zewnętrznych, narażając wizerunek zespoły w Grupie.
  • Więcej zdecydowania w moderowaniu pracy zespołu – czasem przydałoby się nam wytknąć od razu i bez ogródek, jakie popełniamy błędy.
  • Braki u PiMy wynikają raczej z dość niedużego doświadczenia, z czego zdaje sobie sprawę. Z każdym miesiącem pracy jego warsztat powinien być bogatszy. Nie zauważam obszarów, w których niedomaga i należało by je wskazać palcem.
  • Trochę go za mało w zespole, jest za bardzo zabiegany/zaangażowany w pracę w drugim zespole. Więc mógłby się już przestać dzielić 😉
  • Każdy z nas się uczy, więc i PiMa popełnia błędy. Jeśli będziesz zmierzał w obranym kierunku, cały czas eksperymentował, zadawał pytania, nakłaniał nas do refleksji to będzie git. Póki co chapeau bas! Ale jak będzie coś nie tak, to nie zawaham się użyć języka mego by to wytknął.
  • Zbyt mało widoczny – czasem brakuje walnięcia pięścią w stół gdy zespół zaczyna odpływać
  • wiecej cierpliwosci
  • – pilnowanie time-boxow na spotkaniach, aby się nie przedłużały i rozciągały
  • Mógłby mieć więcej niż dwudziestoczterogodzinną dobę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *